Drzwi na zamek szyfrowy

Drzwi zamykane na klucz są coraz rzadziej stosowane tam, gdzie wymagana jest prosta i szybka obsługa otwarcia, tam, gdzie z przejścia korzysta dużo osób lub tam, gdzie drzwi do niektórych pomieszczeń powinny być otwierane tylko przez upoważnione osoby. Ich miejsce zajmują drzwi na zamek szyfrowy.

Zamek szyfrowy – jak działa?
Zasada działania standardowego modelu zamka szyfrowego jest bardzo prosta. Na telefonicznej klawiaturze z 12-oma przyciskami należy wpisać kod, który wcześniej indywidualnie zaprogramował bezpośrednio z klawiatury, przy pomocy aplikacji lub systemu administrator. Po wpisaniu zaprogramowanego kodu, następuje zwolnienie blokady i drzwi otwierają się. Niektóre zamki szyfrowe wyposażone są w funkcję automatycznego zamykania drzwi, tzn. gdy skrzydło się zamyka, mechanizm automatycznie wysuwa rygiel i je blokuje. Ponowne otwarcie wymaga wpisania właściwego kodu.

Zalety zamków szyfrowych
Ta nowoczesna technologia zamykania drzwi cieszy się dużą popularnością ze względu na łatwy i szybki montaż, prostą obsługę, łatwość programowania i wprowadzania ewentualnych zmian kodu. Tego typu zamki w drzwiach można spotkać nie tylko w biurach, bankach czy innych budynkach użyteczności publicznej – bardzo często korzystają z nich właściciele lokali wynajmu krótkoterminowego. Możliwość zdalnego programowania kodów sprawia, że po każdym użytkowniku kod do lokalu zostaje zmieniony, a właściciel nie musi z wynajmującym wcale się spotykać. Po prostu po otrzymaniu zaliczki, wysyła SMS z ważnym kodem.

Przez Andrzej