Są przedmioty, na które nie zwracamy na co dzień uwagi, ale życie bez nich byłoby znacznie trudniejsze. Z pewnością należą do nich czajniki, używane wielokrotnie w ciągu dnia przez większość rodzin w polskich domach.

Z uwagi na wpływ jakości czajnika na bezpieczeństwo i komfort życia naszych najbliższych, przy wyborze konkretnego modelu warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań, tak by zakup był w pełni dostosowany do potrzeb naszej rodziny.

Oczywiście nie bez znaczenia jest również aspekt wizualny, ponieważ piękny czajnik emaliowany może być znakomitą ozdobą do naszej kuchni, jednocześnie zachowując wszystkie aspekty funkcjonalności.

Po pierwsze: typ kuchni

Najpierw swój wybór musimy ograniczyć do modeli pozwalających na zastosowanie w naszej kuchni. Niezależnie od tego, czy wybieramy tradycyjny czajnik na gaz, czy nowoczesny czajnik na indukcję, nie musimy ograniczać się co do jego wyglądu.

czajnik na indukcję

Większość producentów posiada bowiem w ofercie modele dostosowane zarówno do jednej, jak i drugiej technologii, które są zupełnie identyczne wizualnie.

Po drugie: odpowiednia pojemność

Spotkamy się z bardzo dużą rozpiętością pojemności; od kilkuset mililitrów do nawet trzech litrów. Ani zbyt mały ani zbyt duży czajnik nie będzie dobry. Wybierajmy go w oparciu o liczbę domowników – 1,7l na 5 osób.

Po trzecie: ergonomia

Zwracajmy uwagę na elementy czajnika mające wpływ na nasze bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Sprawdźmy, czy uchwyt jest solidny i dobrze leży w naszych dłoniach, pozwalając nam na pewny chwyt czajnika pełnego wrzątku.

Dobrym rozwiązaniem jest wybór czajnika ze zintegrowanym gwizdkiem. W ten sposób nasze dłonie nie są tak bardzo narażone na działanie gorącej pary wodnej.

Rekomendowane artykuły