Na rynku dostępnych jest dużo wszelakich mierników elektrycznych. Niektóre służą tylko do pomiaru jednej wartości elektrycznej, inne są istnymi kombajnami. Podstawowy podział, jaki można przyjąć to: mierniki cęgowe oraz miernik sądowe.

Mierniki cęgowe

Są to urządzenia przeznaczone do bezkontaktowego pomiaru napięcia oraz natężenia prądu elektrycznego w obwodzie, wraz z częstotliwością. Pomiar odbywa się z wykorzystaniem zjawiska indukcji elektryczna w polu magnetycznym. Taki pomiar, jako że nie musimy mieć dostępu do odsłoniętych żył, jest bardzo bezpieczny, jednakże żyły w przewodach muszą być odseparowane, ponieważ w innym wypadku nie uda się dokonać pomiaru. Dodatkowo takim miernikiem nie zmierzymy innych obiektów niż przewody.

Mierniki sądowe

Najpopularniejsze rozwiązanie, w którym za pomocą izolowanych sąd dokonujemy pomiaru poprzez zamknięcie obwodu w mierniku. Rozwiązanie bardzo proste w zastosowaniu, jednak należy uważać podczas prowadzenia pomiarów, istnieje możliwość wywołania zwarcia przez miernik, co może spowodować (poza uszkodzeniem urządzenia) porażenie prądem.

Multimetry

Multimetry to najpopularniejsze mierniki elektryczne (link). Wysokiej klasy urządzenia cęgowe posiadają możliwość wpięcia sond i analogicznie w drugą stronę. Dzięki ich uniwersalności oszczędzamy na miejscu. W przeciwieństwie do mierników elektryczny pozwalających mierzyć tylko jedną składową (np. napięcie) tutaj dysponujemy pomiarem pełnego spektrum parametrów.

Podstawowe funkcje:

  • Pomiar True-RMS – jest to niezwykle przydatna funkcja, która pozwala mierzyć wartość skuteczną napięcia w przebiegach niesinusoidalnych (np. gdy falownik czy silnik wprowadza zakłócenie do sieci elektrycznej).
  • Pomiar napięcia / natężenia / częstotliwości – podstawowe parametry sieci elektrycznej.
  • Pomiar rezystancji z beeper’em – niezwykle często wykorzystywana funkcja pomiaru oporu obwodu, ważne by miernik posiadał beeper który jest bardzo pomocny przy pomiarach ciągłości przewodu.
  • Tester elementów półprzewodnikowych – funkcja do sprawdzania, czy dioda półprzewodnikowa nie jest uszkodzona. Bardziej zaawansowane mierniki pozwalają mierzyć bez względu na polaryzację sond.
  • HOLD – możliwość zatrzymania bieżącego wyniku na wyświetlaczu
  • Podświetlanie wyświetlacza – przydatne szczególnie w warunkach nocnych.
  • MIN / MEAN / MAX – pomiar wartości minimalnej, średniej oraz maksymalnej dla bieżącego ustawienia miernika znacząco ułatwia prace, gdy w czasie pomiaru nie możemy obserwować, wskazać wyświetlacza.

Wybór na rynku urządzeń jest bardzo szeroki. Jeżeli szukamy zaawansowanego sprzętu do pomiarów, możemy wybrać modele ze wbudowaną kamera termowizyjną czy miernikiem stanu izolacji. Niestety, za tak wyposażone urządzenia przyjdzie nam już słono zapłacić.

Rekomendowane artykuły