Istnieje wiele korzyści z używania monitorów wielkoformatowych. Niektóre z głównych korzyści obejmują: – Zmniejszenie zmęczenia słuchu: Monitory wielkoformatowe mają szersze pasmo przenoszenia niż mniejsze monitory, co może pomóc w zmniejszeniu zmęczenia słuchowego.

Zmęczenie słuchaniem charakteryzuje się niemożnością koncentracji, bolesnością w uszach, uczuciem ucisku w uszach i ogólnym złym samopoczuciem.

Zwiększone wzmocnienie przed sprzężeniem: Monitory wielkoformatowe mają szersze pasmo przenoszenia niż mniejsze monitory, co może pomóc w zapobieganiu sprzężeniom przy niskich głośnościach.

Skrócony czas konfiguracji: Głośniki wielkoformatowe są stosunkowo duże, dzięki czemu łatwiej je ustawić niż mniejszy monitor. Może to zaoszczędzić czas w trakcie procesu konfiguracji do sesji zdjęciowej lub podczas postprodukcji dźwięku.

Większa dokładność dźwięku: Monitory wielkoformatowe są dokładne, co może pomóc w dopracowaniu miksu i wyłapaniu wszelkich problemów z nagraniem.

Wady używania wielkoformatowych monitorów

Chociaż istnieje wiele korzyści z używania wielkoformatowych monitorów, mają one kilka wad. Niektóre z nich obejmują:

Wyższy koszt: Monitory wielkoformatowe są droższe od mniejszych monitorów. Dokładny koszt będzie zależał od modelu i producenta, który wybierzesz. – Wyższe wymagania dotyczące mocy: Monitory wielkoformatowe mają więcej przetworników i są zwykle mocniejsze niż mniejsze monitory, co może wymagać wzmacniacza z większą liczbą kanałów. – Rozszerzone możliwości rozmieszczenia:

Monitory wielkoformatowe mogą być umieszczone dalej od słuchacza, co może prowadzić do problemów z odtwarzaniem niskich częstotliwości.

Więcej miejsca na błędy w ustawieniach: Dla wielu inżynierów zwiększona odległość między słuchaczem a głośnikami może utrudnić usłyszenie i zidentyfikowanie problemów w miksie. Może się to nasilić, jeśli pomieszczenie jest trudne akustycznie.

Rekomendowane artykuły