Najnowsze telefony Apple są wyposażone we wspaniałe wyświetlacze OLED. Jednak często diabeł tkwi w szczegółach i w przypadku wyświetlaczy kluczowe znaczenie ma częstotliwości odświeżania wyświetlacza, który się różni w zależności od modelu. W branży spotkasz się przede wszystkim z dwiema częstotliwościami odświeżania: jedna to 60 Hz a droga to 120 Hz. Oznacza to, że obrazy na ekranie są aktualizowane 60 lub 120 razy na sekundę. Ponadto niektóre telefony obecnie mają nawet 144 Hz i 240 Hz – ale nie dotyczy to jeszcze smartfonów Apple. Oto jakie częstotliwości odświeżania mają tegoroczne iPhone’y 15.

Czy iPhone 15 i iPhone 15 Plus mają wyświetlacz 120 Hz?

Żaden z tych modelów nie ma 120 Hz, podobnie z resztą było w zeszłorocznych modelach. Ich wyświetlacze Super Retina XDR mają 60 Hz. Ale generalnie nie ma powodów do niepokoju.

iPhone 15 i 15 Plus zapewniają płynne wrażenia z użytkowania, mimo że nie mają częstotliwości odświeżania 120 Hz. Jest to spowodowane różnymi optymalizacjami w Apple iOS 17, które zapewniają płynniejsze wrażenia w porównaniu z innymi telefonami o podobnych częstotliwościach odświeżania. Dodatkowo, zarówno iPhone 15, jak i 15 Plus mają jaśniejsze wyświetlacze niż ich poprzednicy, mowa o 2000 nitach zamiast poprzednich 1200 nitów.

Czy iPhone 15 Pro i Pro Max mają wyświetlacz 120 Hz?

Apple po raz kolejny oferuje wyświetlacz 120 Hz w swoich droższych telefonach, z wyższej półki. Jest to dokładnie w wyświetlacz Super Retina XDR z technologią ProMotion.

Niemniej jednak jest mało prawdopodobne, abyś zauważył jakiekolwiek różnice w częstotliwościach odświeżania podczas codziennego użytkowania podstawowej wersji Apple iPhone iwersji Pro. 

Można wyciągnąć wniosek, że zakup droższego modelu Pro, zamiast zwykłego modelu nie powinien być podyktowany częstotliwością odświeżania, ponieważ nie ma to aż takiego znaczenia. Wyższa cena wynika raczej z tego, że modele Pro mają lepsze kamery i chipy, solidniejszą jakość wykonania, więcej dostępnej pamięci masowej i inne dodatki.

telefon iphone

Kiedy warto zainwestować w wyższą częstotliwości odświeżania ekranu?

Wyświetlacze z wyższymi częstotliwościami odświeżania wyglądają lepiej podczas grania w gry i podczas oglądania filmów – możesz spodziewać się płynniejszego obraz. Niektórzy uważają nawet, że wyższe częstotliwości odświeżania prowadzą do mniejszego zmęczenia oczu.

Istnieje jednak kilka minusów, o których powinieneś zdawać sobie sprawę. Po pierwsze, telefony z wyższymi częstotliwościami odświeżania szybciej zużywają energię baterii, co jest minusem dla użytkowników, którzy potrzebują swoich telefonów na cały dzień. Poza tym, nie wszystkie treści obsługują, wyższe częstotliwości odświeżania. Nawet niektóre aplikacje mogą nie działać dobrze z wyższymi częstotliwościami odświeżania.

Jeśli chcesz absolutnie najlepszego wyświetlacza dostępnego w iPhonie, Pro i Pro Max będą najlepszym wyborem. Jeśli jednak jesteś w stanie żyć z ekranem 60 Hz (i prawdopodobnie jesteś), telefon iPhone w najtańszej wersji będzie jak najbardziej w porządku.

Rekomendowane artykuły