Osoby planujące zakup laptopa stają przed trudnym pytaniem, jaki laptop wybrać spośród ogromnej ilości modeli i producentów. Nowoczesne urządzenia kosztują sporo, a idealnie byłoby, gdyby wytrzymały 6-7 lat od zakupu. Ludzie zastanawiają się więc, co lepiej kupić — Apple Mac czy zwykły laptop? Spróbujmy zrozumieć główne różnice między gadżetami „jabłkowymi” a ich konkurentami.

System operacyjny

Za główną zaletę Apple Mac z https://ispot.pl/mac uważa się unikalny system operacyjny MacOS. Praca z nim dostarcza zupełnie innych wrażeń w porównaniu z Windowsem. Główną różnicą między macOS a Windows jest to, że można go zainstalować tylko na urządzeniach Apple.

Główne cechy systemu MacOS, które warto rozważyć przed zakupem

  • Wirusy w swojej zwykłej postaci nie atakują systemu operacyjnego;
  • Bezproblemowo współpracuje z ekosystemem Apple.

Decydując się na MacBooka lub laptopa, doceń również zalety systemu Windows:

  • Wsparcie dla ogromnej liczby programów;
  • Szeroki zakres cenowy;
  • Nadaje się do instalacji w laptopach dowolnego producenta.

Apple pozycjonowało urządzenia jako część jednego ekosystemu. Jego oprogramowanie i sprzęt zostały zaprojektowane do przesyłania informacji i bezproblemowej współpracy z urządzeniami z systemem iOS. Jeśli więc posiadasz już gadżet tej marki, rozsądnie jest kupić urządzenie z tym samym systemem operacyjnym. W urządzeniach z rodziny Windows nie ma tak ścisłej integracji.

Design sprzętu

apple mac

Założyciel Apple, Steve Jobs, nalegał, aby projektowanie produktów było estetycznie doskonałe. Dziś deweloperzy w pełni akceptują tę koncepcję. Wzornictwo Apple jest zgrabne, eleganckie i natychmiast rozpoznawalne. Na plus zaliczamy zastosowanie aluminiowej obudowy, gdyż jest ona wytrzymała i trwa przez cały okres użytkowania urządzeń.  

Producenci laptopów HP, Dell, Samsung itp. przez długi czas niechętnie stawiali na design, skupiając się na funkcjonalności. Ostatnio jednak widać poprawę tego trendu. Urządzenia wydane pod markami Dell, ASUS, HP mają teraz ładną, ergonomiczną obudowę. Trudno jednak wskazać wśród nich wyraźnego lidera.

 W kwestii wyboru designu zwykłego laptopa lub „MacBooka” wszystko zależy od osobistych preferencji kupującego.

Żywotność baterii

Dzięki nowym energooszczędnym chipom i dobrej optymalizacji produkty Apple są szybkie, produktywne i mają maksymalny czas pracy bez konieczności ładowania. Najbardziej wydajne modele mogą uzyskać nawet 17 godzin pracy na baterii.

Również producent zadbał o skuteczny system chłodzenia. MacBooki nie będą się więc przegrzewać nawet przy największym obciążeniu pracą. Firmowe laptopy są odpowiednie dla użytkowników, którzy dużo pracują bez dostępu do sieci.

Urządzenia innych producentów niestety nie mogą pochwalić się taką samą wydajnością. Różnica między konkurentami wynika z cech efektywności energetycznej. W kwestii czasu pracy na baterii laptopa, produkty Apple z pewnością biją na głowę konkurencję.

Do pracy lub nauki

Ważną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze urządzenia, jest to, dla kogo jest ono przeznaczone i jakie zadania będzie wykonywać. Apple to idealny wybór dla kreatywnych profesjonalistów, takich jak projektanci, informatycy, filmowcy i blogerzy.

Tymczasem notebooki z procesorami Intela są mniej wydajne na wszystkich poziomach zasilania i potrafią wytrzymać do 4-5 godzin na jednym ładowaniu. Jednak ich główną zaletą jest większe wsparcie dla gier i aplikacji. To właśnie procesory Intel Core gwarantują dostęp do ogromnej biblioteki oprogramowania.

Rekomendowane artykuły