Złączki szynowe jak sama nazwa wskazuje, służą do łączenia ze sobą żył przewodów elektroenergetycznych miedzianych oraz aluminiowych, które znajdują się w wewnętrznej części budynków. Złączki mocowane są poprzez zatrzaski na specjalnie wyprofilowanych szynach montażowych, prądowych lub w rozdzielniach.
Złączki szynowe – charakterystyka
Złączki wykonane są z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, a zaciski znajdujące się w nich wykonane są ze stopu miedzi. Tworzywo sztuczne wykorzystywane do produkcji złączek ma właściwości samo gasnące i nie zawiera w swoim składzie substancji halogenkowych. Tworzywo to ma wysoką wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, a także na działanie wysokiej temperatury. Złączki szynowe nazywane potocznie szybko złączkami, mogą łączyć kable zaciskami śrubowymi lub sprężynowymi. Dzięki użyciu złączek można w sposób szybki i bezpieczny sposób połączyć ze sobą przewody. Złączki szynowe są łatwe w montażu i umożliwiają połączenie okablowania nawet w niewielkiej przestrzeni.
Dostępne są w sklepach z elektronika jak Eldor24.pl, złączki jednotorowe, które umożliwiają połączenie przewodów na jednym biegunie, a także wielotorowe i 2 oraz 3-biegunowe, które nazywane są złączkami piętrowymi. Złączki występują w 5 następujących kolorach:
- niebieskie – służą do łączenia przewodów neutralnych,
- żółto- zielone lub zółte – używane do przewodów ochronnych,
- szare – łączące ze sobą przewody fazowe,
- czerwone – wykorzystywane do łączenia przewodów fazowych oraz obwodów przeciwpożarowych,
- pomarańczowe – stosowane do połączenia przewodów fazowych.

Po co używa się złączki szynowe?
Głównym zadaniem złączek jest połączenie urządzeń znajdujących się wewnątrz obiektów z rozdzielnią. Dzięki złączką kable są uporządkowane i oznaczone w prawidłowy sposób. Szybko złączki pozwalają w szybki sposób przeprowadzić różnego rodzaju pomiary oraz zlokalizować powstałe uszkodzenia. Zaletami używania złączek szynowych są:
- uporządkowanie żył przewodów elektroenergetycznych,
- dopasowanie w sposób przejrzysty przewodów do konkretnych obwodów,
- łatwość i szybkość montażu,
- bezpieczne użytkowanie oraz serwisowanie.