Taśma izolacyjna jest rodzajem taśmy klejącej, która służy do izolowania przewodów elektrycznych, a także innych przedmiotów będących przewodnikami prądu elektrycznego. W porównaniu do zwykłej taśmy samoprzylepnej odznacza się o wiele większą elastycznością i wytrzymałością.

Właściwości swe produkt ten zawdzięcza materiałowi, z którego się go wykonuje, czyli folii PCV pokrytej dodatkowo od wewnętrznej strony wytrzymałym klejem z domieszką akrylu lub kauczuku. Kształt oraz nawinięcie na szpulę ułatwia operowanie w trudno dostępnych miejscach.

PRZEZNACZENIE

Ten rodzaj taśmy można oczywiście używać do wielu celów, jeśli tylko jej właściwości odpowiadają naszym aktualnym potrzebom. Jednak jej podstawowe zastosowanie, jak sama nazwa wskazuje, to izolacja przewodów elektrycznych. Cecha, jaką jest przylepność, pozwala dodatkowo nie tylko na ich ochronę, ale także przymocowanie do niemalże każdego rodzaju powierzchni.

Taśmę izolacyjną jak z tego sklepu można śmiało używać w miejscach, w których będzie miała ona kontakt z powierzchniami zawilgoconymi oraz tam, gdzie występuje kontakt z różnymi typami chemikaliów.

Tworzywo, z którego się ją wykonuje, jest bowiem całkowicie odporne na rdzewienie i negatywny wpływ wilgoci. Ponadto cenną właściwością jest to, iż użyty do jej produkcji materiał to materiał samogasnący, który nie wspomaga rozprzestrzeniania się ognia mogącego powstać np. wskutek zwarcia przewodów elektrycznych.

RODZAJE I ZNACZENIE KOLORYSTYKI

Przy pomocy taśmy izolacyjnej można również oznaczać poszczególne przewody elektryczne, dlatego dostępna jest ona w wielu wariantach kolorystycznych. Nie różnią się jednak one właściwościami pomiędzy sobą. 

Oprócz wyżej wymienionej taśmy z PCV, na rynku dostępne są również:

  • Taśmy naprawcza samowulkanizujące – służą one do sprawnej i szybkiej naprawy wyrobów gumowych oraz niektórych tworzyw sztucznych. Nie posiadają masy klejącej, gdyż ich działanie polega na samospajaniu się ze sobą poszczególnych nawinięć nośnika taśmy.
  • Taśma materiałowa – wykonywana jest z włókniny syntetycznej. Posiada dużą odporność na zerwanie, natomiast jest o wiele mniej elastyczna. Wykorzystuje się ją na dużą skalę w przemyśle samochodowym.
  • Taśma izolacyjna wysokotemperaturowa – jak sama nazwa wskazuje, może być używana w większym zakresie temperatur (nawet do 150 stopni Celsjusza). 

Należy pamiętać, iż pomimo tego, że taśmy te na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie, mogą różnić się swoimi właściwościami. Dlatego też wybierajmy te o cechach najbardziej odpowiadającym naszym potrzebom. 

Rekomendowane artykuły